Wydawca treści Wydawca treści

Zielony punkt kontrolny

ZIELONY PUNKT KONTROLNY


Nadleśnictwo Sulęcin serdecznie zaprasza do zabawy w orientację terenową - biegi w plenerze!


W porozumieniu z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych oraz we współpracy z Oddziałem PTTK Sulęcin przygotowaliśmy projekt Zielonego Punktu Kontrolnego. Zielony Punkt Kontrolny (ZPK) jest oryginalną polską koncepcją opisującą zasady tworzenia powierzchni z siecią stałych punktów kontrolnych do uprawiania orienteeringu, znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses. „Zielony Punkt Kontrolny” to baza dla różnorodnych form aktywności. To forma aktywnego wypoczynku na łonie natury, znakomity sposób na oderwanie się od zgiełku i pośpiechu codziennego życia. Polega na odnajdywaniu przy pomocy mapy zainstalowanych w terenie słupków - punktów kontrolnych (w skrócie PK), rozmieszczonych tak, by dostarczyć uczestnikom jak najwięcej wrażeń. 

W projekcie proponujemy naukę posługiwania się mapą oraz pragniemy przekazać trochę wiedzy o lesie, w nowej formie edukacji leśnej. Na terenie około 2 km2 umieszczone zostały stałe punkty kontrolne (20 drewnianych słupków wraz z oznaczeniem), a każdy punkt ma swój numer i wyposażony jest w perforator i tag, który potwierdzi odnalezienie punktu na mapie i na karcie zawodnika. 


Zielony Punkt Kontrolny stwarza wiele możliwości edukacji, turystyki i sportu, dostępnych dla każdego, zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego uczestnika. Można zaproponować jako grę terenową, jak również internetową, pokazując ciekawe i wartościowe miejscowe walory. Zaproponowane trasy będzie można pokonywać pieszo, rowerem, zimą na nartach, samodzielnie bądź w większym gronie. Do dyspozycji uczestników zostały wyznaczone trasy zarówno dla zaawansowanych biegaczy jak i amatorów. Uczestnicy mogą posługiwać się również kompasem czy odbiornikiem GPS. Projekt wspiera aplikacja mobilna, którą można pobrać ze sklepu Google Play (ZPK Nadleśnictwo Sulęcin).


Prosimy o zapoznanie się z broszurą i ulotką informacyjną, w której znajdziecie Państwo podstawową wiedzę na temat poruszania się w terenie na orientację. Aby skorzystać z naszego Zielonego Punktu Kontrolnego należy pobrać bezpłatnie plik - mapę w formacie pdf., wydrukować ją, a następnie udać się na początek trasy i ruszać w drogę. 

Poniżej zamieszczamy mapy z przygotowanymi trasami pieszymi i rowerowymi o różnych długościach i stopniach trudności. Dodatkowo zamieszczamy mapkę uniwersalną z wszystkimi punktami kontrolnymi do samodzielnego tworzenia tras w dowolnych wariantach o różnej długości. 


Więcej na temat Zielonego Punktu Kontrolnego znajdą Państwo na stronie www.zielonypunktkontrolny.pl.

Aplikację do obsługi ZPK mozna pobrać ze sklepu Play:

https://play.google.com


Życzymy udanej zabawy!