Zadania w kalendarzu leśnika wyznacza przyroda
W okresie zimy jest czas przeznaczony na zbieranie szyszek: sosny pospolitej, świerka pospolitego czy modrzewia europejskiego. Zbiór odbywa się w drzewostanach wyróżniających się wysoką jakością na tle pozostałych lub na plantacjach nasiennych. Plantacja nasienna to powierzchnia z posadzonymi w odpowiedniej odległości szczepionymi drzewkami - szczepami, których głównym zadaniem jest dostarczenie nasion drzew leśnych o wysokiej wartości genetycznej. Zabieg szczepienia powoduje, że drzewka zaczynają kwitnąć i owocować już po sześciu latach, jak miało to miejsce na plantacji modrzewia europejskiego w Nadleśnictwie Sulęcin. Zbiór szyszek z plantacji modrzewia europejskiego prowadzony jest od początku stycznia br. i trwać będzie do końca lutego. Zbiór wykonywany jest ręcznie z wykorzystaniem drabin, bo wysokość drzewek nie przekracza 4 metrów. Zebrane szyszki są ważone i wysyłane do wyłuszczarni nasion w Dębnie. Tam w kontrolowanej temperaturze oraz wilgotności szyszki otwierają się i uwalniają nasiona w wyniku poddania ich jeszcze mechanicznemu wstrząsaniu na sitach.
Rozchylenie się łusek w wysychających szyszkach u sosny i świerka umożliwia na ogół poprzez jednorazowe wytrząśnięcie z nich wszystkich nasion, natomiast w przypadku szyszek modrzewia musi być powtarzane wielokrotnie. Przyczyną jest specyficzna budowa łusek w szyszkach modrzewia, nasiona wypychane są na zewnątrz stopniowo, w trakcie kilkakrotnego zamykania i otwierania się łusek.
Nasiona po oczyszczeniu, o wilgotności ca 6% umieszczane są w hermetycznych pojemnikach np. butlach szklanych. Przechowywane tak nawet do 10 lat nasiona modrzewia, sosny, świerka zachowują zdolność kiełkowania. Spodziewany zbiór 2500 kg szyszek i wydajności nasion przekraczającej 3 % (tj. z 100 kg szyszek – 3 kg nasion) zapowiada obfity plon.