Asset Publisher Asset Publisher

Bagno zwyczajne - Ledum palustre

Bagno zwyczajne Ledum palustre

Występuje w formie zimnozielonego krzewu i dorasta do 1,5 m wysokości. Na młodych pędach można znaleźć rdzawe, kutnerowate włoski gruczołowe. Stare pędy są nagie albo delikatnie omszone. Okres kwitnienia przypada od połowy maja do lipca. Można wtedy obserwować piękne białe kwiatostany o intensywnym zapachu. W owocach w postaci torebek znajduje się bardzo dużo nasion niewielkich rozmiarów.

Bagno zwyczajne charakteryzuje się specyficznym, intensywnym zapachem. Źródłem tego zapachu są lotne olejki eteryczne, które dawniej były wykorzystywane jako środek odstraszający mole. Wykorzystywano je też jako środek przeciwbólowy, rozkurczowy oraz wykrztuśny. Substancje te w większych ilościach są toksyczne i mogą prowadzić nawet do paraliżu układu nerwowego. 

To roślina, którą można spotkać w borach bagiennych i na torfowiskach wysokich oraz przejściowych. W Polsce Bagno zwyczajne osiąga południową granicę występowania w Europie. Występuje głównie na niżu poza Kujawami i Wielkopolską. Największym zagrożeniem jest niszczenie jego naturalnych siedlisk – osuszanie torfowisk i bagien.

Na terenie Nadleśnictwa Sulęcin znajdują się stanowiska Bagna zwyczajnego, które są chronione w postaci użytków ekologicznych „Bagno zwyczajne” i „Bagno zwyczajne I”.