Lista aktualności Lista aktualności

O planetę dbamy

„O planetę dbamy, gdy śmieci sprzątamy” pod takim hasłem w poprzedni weekend 5 letnia dziewczynka posprzątała sulęciński las nieopodal ul. Dudka. Przyjechała ze swoja rodziną w odwiedziny do babci do Sulęcina i spędziła go wyjątkowo pracowicie. Zuzia nasza bohaterka podczas zbierania śmieci przeszła 8 km i wspólnie z mamą, tatą i bratem zebrała 11 worków (ponad 400 litrów).


Pamiętajmy, że las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują. Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Zuzia i jej rodzina liczą,  że porządki w lesie utrzymają się dłużej i może uzmysłowią coś tym, którzy bezmyślnie śmiecą. Tym bardziej, że w Sulęcinie koszy na śmieci nie brakuje. Wystarczy odrobinę wysiłku.


Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałą postawę obywatelską i za determinację Zuziu.