Lista aktualności Lista aktualności

Jak nie zgubić się w lesie

Często spacerując po lesie jesteśmy zamyśleni. Podziwiamy florę, faunę, zbieramy zacięcie grzyby czy jagody. Czas płynie. Nagle nie  rozpoznajesz swojego otoczenia i nie możesz też określić kierunku z którego przybyłeś. Zgubiłeś się.

Po pierwsze NIE PANIKUJ! - to najważniejsza zasada. Panika prowadzi jedynie do wewnętrznego chaosu, przez który możesz popełnić niebezpieczne błędy. Zasada STOP - Stój, Pomyśl, Obserwuj, Planuj, Zastanów się, czy umiesz wrócić po swoich śladach, czy jednak zupełnie nie wiesz, gdzie jesteś. Generalnie dobrą praktyką dla zagubionych jest to, żeby zatrzymać się w miejscu, w którym poczujemy, że zgubiliśmy drogę, żeby już nie kluczyć i nie pogarszać swojej sytuacji.

Po drugie, skorzystajmy ze zdobyczy techniki, z którymi dziś mało kto się rozstaje na dłużej. Telefon z wbudowanym systemem nawigacji pomoże w łatwy sposób wyprowadzić nas do najbliższej drogi czy innego celu naszej wędrówki. Jeśli jednak takiego aparatu nie posiadamy, lub nie może on nawiązać połączenia z satelitami, to wciąż możemy z niego skorzystać. Sprawa może wydawać się oczywista, ale w stresie łatwo można o niej zapomnieć. A przecież z każdego aparatu możemy zadzwonić do znajomego, który powiadomi o naszej sytuacji leśniczych lub skontaktować się bezpośrednio z nimi. Wtedy pozostaje nam opisać charakterystyczny punkt, znajdujący się w zasięgu wzroku lub spróbować taki znaleźć.

Może się jednak okazać, że technika nas zawiedzie – rozładuje się bateria lub miejsce, w którym się znaleźliśmy jest „sygnałową pustynią”. Wtedy z pomocą przyjdą nam betonowe słupku.

Każdy kompleks leśny podzielony jest na swoiste, prostokątne ,,działki’’. Są one oddzielone od siebie wąskimi pasami bez drzew. Idąc taką wizurą, prędzej czy później dotrzesz do skrzyżowania z podobną, przecinającą ją pod kątem 90 stopni. Rozejrzyj się dobrze wokół, na każdym takim skrzyżowaniu powinien znajdować się betonowy lub granitowy słupek z 4 numerami.

Jeśli orientujesz się, po której stronie świata, względem kompleksu leśnego jest miejsce do którego chcesz wrócić, możesz odnajdując wspomniany słupek z numerami, spróbować sam obrać kierunek marszu. Na każdej ze ścianek słupka namalowano numer, który jest przypisany do oddziału na który ,,patrzy’’. Stałą zasadą numerowania poszczególnych oddziałów leśnych jest narastanie numerów od północnego wschodu, w kierunku zachodnim. Z drugiej strony w sąsiadujących ze sobą oddziałach numery rosną z północy na południe. Można zatem przyjąć, że krawędź pomiędzy dwoma ściankami z niższymi numerami wskaże ci kierunek północny, a gdy numery słupków rosną to idziemy na południe lub południowyzachód.

Starym dobrym sposobem jest określenie kierunku świata poprzez znalezienie drzewa porośniętego mchem- od strony północnej. Jeśli znajdziemy płynący strumień to również będzie dla nas pomocny – kierujemy się w stronę jego ujścia, idziemy w dół. A jak to sprawdzić – wystarczy wrzucić patyk i zobaczyć jak on płynie; obserwować słońce – porusza się ze wschodu na zachód.

Kolejnymi znakami pozwalającymi na lepszą orientację w terenie leśnym jest płytka numeryczna umieszczona na drewnie. Wystarczy, że podasz ten numer, a służby ratownicze będą wiedziały, gdzie dokładnie się znajdujesz.

Jeżeli na swojej drodze napotkasz urządzenia łowieckie (ambonę, zwyżkę, drabinę), podaj służbą ratowniczym dokładny opis napotkanego urządzenia. Niektóre urządzenia łowieckie mają nadane numery, które są przypisane do konkretnych oddziałów, gdzie zostały zlokalizowane. Ważne są również urządzenia i obiekty turystyczne. Na terenach Nadleśnictw, mają nadane swoje ścisłe numery inwentarzowe, które przypisane są do danego leśnictwa, konkretnego oddziału.

Kolejnym znakiem pozwalającym na lepszą orientacją w terenie leśnym są wymalowane na drzewie przy drodze  cyfry oznaczające numery dróg pożarowych.

Podsumowując:

Zanim wybierzesz się do lasu pamiętaj o 5-ciu podstawowych zasadach:

  1. Powiadom bliskich, że wybierasz się do lasu i o której planujesz powrót;
  2. Zabierz ze sobą odpowiednie wyposażenie – mapa, naładowany telefon, woda, nóż, zapalniczka;
  3. Poszukaj telefonu do n-ctwa, który administruje danym terenem, do straży leśnej, do leśniczego;
  4. Gdy jesteś w grupie i się zgubiłeś-zostań w miejscu, nie przemieszczaj się, bądź głośny, krzycz, hałasuj -łatwiej będzie można Cię znaleźć;
  5. Poznaj teren do którego się wybierasz - poznaj charakterystyczne drogi, linie energetyczne, wzniesienia, strumyk.

 

https://gorzow.tvp.pl/56461333/kamienne-kompasy-w-lasach-nadlesnictwo-sulecin-pokazuje-jak-dzialaja